تند خوانی چیست؟

تندخوانی
چکیده این مطلب : انتشار : 9 اکتبر 2019 بدون نظر 131 بازدید

حتی فکر کردن به تند خوانی هم شیرین است، اصلاً تندتر خواندن و سریع‌تر به حافظه سپردن همیشه جذاب بوده است. حتی نویسندۀ این مقاله هم هنگام تحقیق در مورد این موضوع و نگارش این متن، بسیار هیجان‌زده بود!با تندتر خواندن یک متن می‌توان مطالب بیشتری را در زمان کوتاه‌تر خواند، البته باید این مسئله را هم […]

حتی فکر کردن به تند خوانی هم شیرین است، اصلاً تندتر خواندن و سریع‌تر به حافظه سپردن همیشه جذاب بوده است. حتی نویسندۀ این مقاله هم هنگام تحقیق در مورد این موضوع و نگارش این متن، بسیار هیجان‌زده بود!
با تندتر خواندن یک متن می‌توان مطالب بیشتری را در زمان کوتاه‌تر خواند، البته باید این مسئله را هم در نظر داشته باشیم که تندخوانی با تقویت حافظه رابطه‌ای جدانشدنی دارد. در ادامه روش‌هایی کاربردی و عملی برای یادگیری مهارت تندخوانی ارائه خواهیم داد، با ما همراه باشید.

آیا فرد معمولی می‌تواند تندخوان شود؟

بله، مغز سالم می‌تواند هر بار عبارات و گروه کلمات را به خوبی کلمات پردازش کند. برای مثال خواندن «آنشکلوشمایلرامیتوانباگچترسیمکرد» خیلی سخت‌تر از خواندن «آن شکل و شمایل را می‌توان با گچ ترسیم کرد» است. یک فرد بدون بکارگیری اصول تندخوانی ناچار است تا فعالیت مغزی بیشتری نسبت به خوانندۀ تندخوان انجام دهد.

۶ دلیل که باید تندخوانی یاد بگیریم 

بخاطر داشته باشید که تندخوانی صرفاً سریع خواندن نیست، تندخوانی شامل تکنیک‌هایی است که علاوه بر سرعت، بر روی درک بیشتر و افزایش حافظه تمرکز دارد. در اینجا به ۶ دلیل برای یادگیری تندخوانی اشاره خواهیم کرد.

  • تقویت حافظه مغز عضله است، مانند بقیه عضله‌ها نیاز به پرورش دارد و زمانی که این عضو از بدن تقویت شود، بدیهی است که عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد. تندخوانی مغز را به چالش می‌کشد و سطح کارایی آن را بالا می‌برد. وقتی مغز را وادار به خواندن اطلاعات با سرعت بالا می‌کنید، قسمت‌های مختلف فعالیتش بیشتر می‌شود، حافظه یکی از این بخش‌هاست و همین فعالیت موجب تقویت حافظه‌ شما خواهد شد.
  • تمرکز بهتراکثر افراد توانایی مطالعه با سرعت ۶۰۰ کلمه در دقیقه (wpm) را دارند. اما میانگین سرعت مطالعه واقعی چیزی حدود ۲۰۰ کلمه در دقیقه می‌باشد.

حالا دلیل این تفاوت زیاد چیست؟

می‌تواند دو دلیل داشته باشد؛ اول، شیوۀ مطالعه سنتی و دوم عدم تمرکز. عدم تمرکز باعث سردرگمی و پایین آمدن بازده می‌شود و سرعت را پایین خواهد آورد.

  • افزایش قابل توجه اعتماد به‌ نفسطبیعی است که دانش بالا در مورد هر چیزی باعث ایجاد حس رضایت از خود و افزایش اعتماد به نفس می‌شود. تندخوانی و تقویت حافظه رابطۀ مستقیمی با اعتماد به نفس دارند.
  • افزایش قدرت تفکرمطالعه یکی از بهترین تمرین‌ها برای مغز است. تندخوانی مغز را در مرتب‌سازی اطلاعات و همچنین کشف ارتباط بین اطلاعات گذشته و جدید، کارامدتر خواهد کرد. هر چقدر سرعت مطالعه بالاتر برود این فرایند سریع‌تر اتفاق افتاده و بطور اتوماتیک توانایی‌تان در ایجاد ارتباط بین اطلاعات سریع‌تر خواهد شد.
  • تقویت مهارت‌های حل مسائل و مشکلاتتندخوانی در کنار افزایش قدرت تفکر، مهارت‌های لازم برای حل مسائل را تقویت می‌کند؛ این امر با بهبود ارتباط بین اطلاعات توسط مغز امکان‌پذیر می‌شود.
  • بالا رفتن انگیزهاین اتفاق به صورت غیر مستقیم اتفاق می‌افتد، به این صورت که با استفاده از مهارت‌های تندخوانی و تسلط بر آن و مطالعۀ چندین کتاب، انگیزۀ شما برای خواندن بیشتر به مراتب بالاتر می‌رود.

آشنایی با مهارت های تندخوانی برای تقویت حافظه

یکی از تکنیک های تندخوانی استفاده از انگشت یا اشاره گر برای هدایت چشم به سمت کلمات خاص است که با عنوان Meta Guiding شناخته می شود و به نوبه ی خود به افزایش سرعت حرکت چشم در طول یک متن یا عبارت کمک می کند. 

دید زدن یا Skimming  یکی دیگر از تکنیک های تندخوانی است که به شما می آموزد با نگاه کردن به متن صفحه، جملات مهم و سرنخ را جستجو کنید و از اطلاعات یا کلمات غیرضروری صرف نظر کنید. با این تکنیک یاد می گیرد که وقت خود را برای مطالب کم اهمیت تلف نکرده و در عوض بر مطالب مهم تمرکز کنید.

تحقیقات نشان می دهد که مغز انسان قادر است که مفهوم گروه کلمات را نیز همانند تک کلمه ها درک کند لذا تکنیک دیگری که در تندخوانی می تواند مورداستفاده قرار می گیرد افزایش زاویه دید است. در این روش با دسته بندی کلمات به صورت شبه جمله قادر خواهید بود کلمات و جملات بیشتری را در یک زمان درک کنید. این تکنیک سبب افزایش تمرکز در مطالعه خواهد شد و قدرت درک مفاهیم را برای افراد ساده تر خواهد کرد. بنابراین این تصور که تندخوانی سبب کاهش تمرکز و توانایی درک مطالب خواهد شد کاملاً اشتباه است.

حرکت سریع و پیاپی چشم از دیگر تکنیک های تندخوانی است که شامل حرکات گسترده ای از کلمات است که با افزایش توجه چشم و تمرکز بر کلمات می تواند در خواندن سریع مطالب به شما کمک کند.

کارگاه رایگان تندخوانی

تندخوانی یکی از مهارت های فوق پیشرفته در دنیای رقابتی امروز است که توسط تیم فناوری اطلاعات تکتا ارائه شده است و  این امکان را برای افراد فراهم ساخته تا یکسری ترفندهای تندخوانی را بیاموزند و بر آن مسلط شوند. دوره های رایگان تندخوانی و تقویت حافظه به شما کمک می کنند تا با مهارت های تندخوانی آشنا شده و از آن ها برای یادگیری مطالب در مدت زمان اندک بهره ببرید. 


دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در می آیدتماس با ما