مایندمپ (نقشه ذهنی) چیست؟

مایندمپ
چکیده این مطلب : انتشار : 1 دسامبر 2019 بدون نظر 817 بازدید

یکی از روشهای خلاصه برداری یا بهتر است بگویم بهترین راه خلاصه برداری و مرور مطالب مایندمپ یا نقشه ذهنی است که آقای تونی بوزان آن را معرفی کرده است

یکی از روشهای خلاصه برداری یا بهتر است بگویم بهترین راه خلاصه برداری و مرور مطالب مایندمپ یا نقشه ذهنی است که آقای تونی بوزان آن را معرفی کرده است. اگر دانش آموز یا دانشجو هستید و می‌خواهید مطالب تدریس شده در کلاس را خلاصه برداری کنید و یادگیری بالاتری داشته باشید با ما همراه باشید

تونی بوزان

چرا مایندمپ؟

سوالی که خیلی از شرکت کنندگان کارگاه تندخوانی می‌پرسند این است که چرا باید حتما بعد از مطالعه کتاب مایندمپ آن را رسم کنیم. یا اینکه چرا اگر جزوه خود را به شیوه سنتی بنویسیم مناسب نیست و هر چیزی نوشتیم یادمان می‌رود؟

مایندمپ براساس مغز ساخته شده و تمام اصولی که در ترسیم آن وجود دارد طبق مکانیزم مغز است، بنابراین وقتی با این روش جزوه نویسی و خلاصه برداری می‌کنید یادگیری بهتری نیز اتفاق می‌افتد.

چه متن‌هایی را می‌توان با مایندمپ خلاصه کرد؟

البته مایندمپ فقط برای خلاصه برداری متن ها نیست، بلکه کاربرد فراوانی دارد. از این روش می‌توان برای تمام متون استفاده کرد.

سوالی که مطرح می‌شود این است که برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک چطور باید از مایندمپ استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم برای این دروس که بیشتر محتوای آن مسئله و فرمول‌هاست مایندمپ بیشتر جنبه کاتالوگ را دارد و برای این استفاده می‌شود که بتوانیم مباحث مختلف را راحت تر در متن کتاب پیدا کنیم.

چطور می‌توانیم از مایندمپ استفاده کنیم؟

رسم مایندمپ اصولی دارد که در تصویر زیر می‌بینید.

نقشه ذهنی

تصویر بالا یک ماپندمپ است که تمام اصولی که لازم است در مایندمپ رعایت شود را نمایش می‌دهد.

در کارگاه تندخوانی به صورت کامل و پیشرفته مایندمپ آموزش داده می‌شود.

چطور مایندمپ رسم کنیم؟

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید باید یک کاغذ A4 داشته باشید و از وسط آن مانند تصویر شروع کنید. در دایره وسط باید موضوع اصلی را بنویسید.

پس از آن برای هر زیر شاخه یا تیتر اصلی یک شاخه اصلی با یک رنگ خاص رسم کنید و کلید واژه‌های مربوط به آن را روی شاخه مجزایی رسم کنید. ترجیحا‍‍ً روی هر شاخه فقط یک واژه نهایتا دو واژه نوشته شود. سعی کنید متنی که روی هر شاخه می‌نویسید را با یک رنگ ترجیحاً آبی یا مشکی بنویسید.

اصول مایندمپ
مایندمپ اصول رسم مایندمپ

می‌بینید که چقدر می‌توان در رسم ماپندمپ خلاقیت به خرج داد. هر چقدر از تصویر استفاده کنید یادآوری آن آسانتر است.

کاربردهای دیگر مایندمپ چیست؟

از مایندمپ می‌توان در کارهای بزرگ و کوچک دیگری نیز استفاده کرد که برخی از آن عبارتند از:

  • سخنرانی
  • گزارش جلسات
  • مذاکره
  • ارائه مطلب
  • خرید منزل
  • و هر چیزی که نیاز به یک فهرست دارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سمینار رایگان تندخوانی

کارگاه تندخوانی

ثبت نام در کارگاه تندخوانی و تقویت حافظه چرا به کارگاه تندخوانی و تقویت ذهن نیاز داریم؟ فکر می کنید اولین قدم برای رسیدن به رویاهاتون چیه؟ همه ما همیشه رویاهایی برای خودمان ساختیم، اما نمی دانیم برای رسیدن به آنها باید چه کارهایی را انجام دهیم؛ چه باور کنیم یا نکنیم ما برای رسیدن […]

نظرات

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید

تماس با ما