چطور صفحه‌آرایی کنیم؟

چکیده این مطلب : انتشار : 24 ژوئن 2019 بدون نظر 324 بازدید

عملیات صفحه‌آرایی شامل زیباسازی صفحه و چیدمان المان‌های صفحه می‌باشد. وقتی کتاب کودک را صفحه‌آرایی می‌کنیم کاری کاملا متفاوت انجام خواهیم داد یا وقتی مجله‌ای را صفحه‌آرایی می‌کنیم روند مشخصی دارد و مانند کتاب نیست.

صفحه‌ آرایی کتاب چیست؟

عملیات صفحه‌ آرایی شامل زیباسازی صفحه و چیدمان المان‌های صفحه می‌باشد. صفحه‌ آرایی در موضوع‌های مختلف متفاوت می‌باشد. یعنی به این صورت نیست که وقتی می‌گوییم صفحه‌ آرایی یک فرآیند مشخص و تعریف شده صورت گیرد. مثلا وقتی کتاب کودک را صفحه‌ آرایی می‌کنیم کاری کاملا متفاوت انجام خواهیم داد یا وقتی مجله‌ای را صفحه‌ آرایی می‌کنیم روند مشخصی دارد و مانند کتاب نیست.

چرا صفحه‌ آرایی می‌کنیم؟

صفحه‌آرایی کتاب یا مجله یا روزنامه به مخاطب کمک می‌کند روند مطالعه خود را تنظیم کند. صفحه‌ آرایی باعث می‌شود مخاطب از خواندن متن لذت ببرد و ارتباط بیشتری با کتاب یا مجله برقرار کند.

حتما برای شما هم پیش آمده که کتابی متن بسیار عالی داشته ولی خسته‌کننده است. اگر این کتاب صفحه آرایی مناسبی داشته باشد قطعا به این صورت نخواهد بود. ما انسان‌ها ذاتا از رنگ و تصویر لذت می‌بریم و اگر این موارد در کتاب رعایت نشده باشد خواندن آن کتاب لذت‌بخش نخواهد بود.

برای صفحه‌آرایی باید چه مهارت‌هایی داشته باشیم؟

وقتی صحبت از صفحه‌ آرایی می‌شود خیلی از افراد به نرم‌افزار ایندیزاین فکر می‌کنند، اما امروزه با رشد نرم‌افزار ورد دیگر برای صفحه‌آرایی لزوما نیازی به این نرم افزار نیست، البته که این نرم‌افزار خیلی پیشرفته است و کار با کیفیتی تحویل می‌دهد اما باید ببینیم کاری که قرار است با این نرم‌افزار انجام دهیم و کیفیت مورد انتظارمان را نرم‌افزار ورد برطرف نمی‌کند.

در هر صورت باید متن شما در نرم‌افزار ورد تایپ شود و سپس به ایندیزاین منتقل شود، پس چه بهتر که در همان نرم‌افزار ورد مابقی کارها صورت گیرد.

این انتخاب بستگی به شخص صفحه‌آرا دارد که با کدام نرم‌افزار راحت کار می‌کند. پس اولین مهارتی که نیاز داریم کار کردن با نرم‌افزار ورد است. تایپ متن به عهده تایپیست است و صفحه‌آرا نیازی به داشتن مهارت تایپ ده‌انگشتی ندارد و باید اصول صفحه‌آرایی را بداند.

دوره آنلاین صفحه‌آرایی حرفه‌ای

توصیه‌های ما برای صفحه‌آرایی

من از سال ۱۳۸۱ در این زمینه فعالیت می‌کنم و توصیه‌ای که دارم این است که برای صفحه‌آرایی کتاب‌ها از تصاویر با کیفیت که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید و وقت خود را برای طراحی آنها تلف نکنید.

هر چقدر متن شما جذاب‌تر باشد مخاطب لذت بیشتری خواهد برد. استفاده از طرح آماده دلیل آماتور بودن شما نیست بلکه حرفه‌ای بودن شما را می‌رساند و قطعا سرعت شما به مراتب بالاتر خواهد رفت و اگر برای خودتان کار می‌کنید و کتاب‌های خود را صفحه‌آرایی می‌کنید قطعا زمان بیشتری برای کیفیت دادن به مطلب خواهید داشت. در صورتی که سفارش صفحه‌آرایی می‌گیرید، با توجه به اینکه سرعت بیشتری خواهید داشت سفارش‌های بیشتری نیز دریافت خواهید نمود.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید

تماس با ما