آموزش رایگان تندخوانی

تندخوانی
چکیده این مطلب : انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۸ بدون نظر 78 بازدید

تندخوانی یکی از مهارت‌هایی است که می‌تواند درک مطالعه شما را بهبود بخشیده و زمان مطالعه شما را کوتاه کند.

تندخوانی یکی از مهارت‌هایی است که می‌تواند درک مطالعه شما را بهبود بخشیده و زمان مطالعه شما را کوتاه کند. بسیاری از محققان، سرعت خواندن را مانند سطحی خوانی می‌دانند و اشاره می‌کنند که شما نمی‌توانید یک متن را بخوانید و همان مقدار درک را داشته باشید که اگر آن را با سرعت عادی می‌خوانید، انتظار داشته باشید. با این حال، سطحی خوانی ابزاری مفید در مطالعه پیش از مطالعه و مرور متون و نیز جمع‌آوری سریع اطلاعات هدفمند است.

گروهی از کلمات را بخوانید

به گروهی از کلمات نگاه کنید، نه کلماتی که نمی‌خواهید آن را انجام ندهید. اگر یک کلمه را در یک زمان بخوانید، این کار سرعت خواندن شما را کاهش خواهد داد. اما اگر بتوانید عادت به خواندن گروه‌ها یا تکه‌های کلمات را در یک زمان به دست آورید، می‌توانید بسیار سریع‌تر مطالعه کنید. با تلاش برای نگاه کردن به گروهی از سه یا چهار کلمه، سپس تلاش کنید تا به یک خط کامل از کلمات نگاه کنید. بر روی کلماتی تمرکز کنید که معنای جمله، مانند اسم‌ها و افعال و توجه کمتری به کلمات پرکننده، مانند “از، و، و غیره” را می‌دهند.برای دیدن بزرگ‌ترین بهبود در مهارت‌های خواندن سرعت خود، این تکنیک را با تکنیک‌های خواندن با سرعت دیگر ترکیب کنید.

با انگشت‌تان خط بری کنید

از انگشت خود برای هل دادن خود در صفحه استفاده کنید. همانطور که می‌خوانید، دستتان را به سمت چپ زیر متن حرکت دهید، مثل این که بر روی آن تاکید کنید. با سرعتی که می‌خواهید آن را بخوانید دست تان را حرکت دهید. شما ممکن است با حرکت به سرعت کمی سریع‌تر از مطالعه معمولی خود شروع کنید و در مطالعات بعدی سرعت خود را افزایش دهید.
در حالی که قبلا ادعا می‌شد که این استفاده از دست یا انگشت “راهنمای” چشم را هدایت می‌کند، اکنون به نظر می‌رسد که انگشت تندخوانی را تقویت می‌کند. این به این دلیل است که سرعت بخشیدن به حرکات چشم‌های شما کار دشواری است، اما حرکت دادن سریع دستان شما آسان است.
همچنین می‌توانید از یک قلم یا شی دیگر برای قدم زدن با خودتان استفاده کنید.

دنبال کلمات کلیدی باشید

اسکن کردن یک روش بسیار موثر برای استخراج پاسخ از یک متن بدون مطالعه دقیق آن است. اگر دقیقا می‌دانید به دنبال چه چیزی هستید – یک اسم، یک تاریخ، یک آمار یا یک کلمه خاص – می‌توانید با پریدن از روی تکه‌های بزرگ متن آن را سریع پیدا کنید. برای اسکن کردن، ابتدا کلمه، شماره، یا عبارتی را که می‌خواهید پیدا کنید، تجسم کنید. سپس، چشمان خود را به سرعت بر روی متن بچرخانید. اطلاعاتی که شما به دنبال آن هستید باید به شما نشان داده شود.
سعی کنید با دست و یا یک خودکار، ترجیحا یک خودکار آبی یا سیاه بررسی کنید. با اشکال آزمایش کنید تا ببینید کدام یک به شما سریع‌ترین نتیجه را می‌دهد.

توقف نکنید

یکی از دلایلی که شما به آرامی مطالعه می‌کنید این است که شما برخی اوقات تامل می‌کنید تا بفهمید نویسنده چه می‌گوید. همچنین ممکن است مجبور شوید برگردید و چیزهایی را که قبلا خوانده بودید را بخوانید. برای بالا بردن سرعت خواندن، سعی کنید فقط در پایان یک جلسه مطالعه مکث کنید (به عنوان مثال بعد از حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه) یا بعد از اتمام یک بخش، مانند فصل.
برای چک کردن درک مطلب در پایان هر جلسه خواندن، کلمات کلیدی را یادداشت کنید و یا آنچه را که در چند جمله یا با توضیح دادن آن به کسی بیان می‌کنید، خلاصه کنید. این به شما کمک می‌کند درک خود را بالا نگه دارید و همچنین به شما کمک می‌کند اطلاعات را بهتر حفظ کنید. بهترین راه این است که مایندمپ آن را رسم کنید.

برای اینکه بیاموزید چطور باید مایندمپ را رسم کنید می‌توانید از کارگاه تندخوانی ما استفاده کنید

با زمان مسابقه دهید

شما می‌توانید با زمان‌بندی ، خودتان را مجبور کنید تا تندخوانی کنید. با گرفتن زمان شروع کنید. تایمر را برای مدت پانزده دقیقه تنظیم کنید و به طور معمول مطالعه کنید. وقتی تایمر خاموش می‌شود، چک کنید تا ببینید چقدر مطالعه کردید. کلمات، فقط صفحات و بندها را بشمارید. ارقام تان را ثبت کنید: برای مثال، می‌توانید “۱۵ دقیقه / ۶.۵ صفحه را بنویسید” درک خود را بررسی کنید. بررسی کنید آیا مطلبی که خواندید را درک کردید یا خیر

روز بعد، دوباره زنگ را به مدت ۱۵ دقیقه تنظیم کرده و سعی کنید سریع‌تر بخوانید. بار دیگر زمان را ثبت کنید (مثلا “۱۵ دقیقه / ۷ صفحه،” برای مثال)، و درک مطلب را چک کنید.

هر روز یا ۵ روز در هفته این کار را بکنید تا مهارت‌های خود را بهبود دهید. سعی کنید در هر جلسه آخرین بار شما را شکست دهید.اگر متوجه شده‌اید که درک شما در حال کاهش است، ممکن است به اوج خود رسیده باشید، یا ممکن است نیاز داشته باشید که به دنبال یک پیشرفت متوسط تر در سرعت باشید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید

تماس با ما