ایده یابی برای راه‌ اندازی کسب و کار

ایده راه اندازی کسب و کار
چکیده این مطلب : انتشار : 24 جولای 2019 بدون نظر 926 بازدید

ایده خوب، ایده بد؟ من آدم خلاقی نیستم، ایده از کجا بیارم؟ طوفان فکری چیست؟ چطور بفهمم ایده من جواب میده؟ چطور سرمایه گذار جذب کنم؟

ایده خوب، ایده بد

ایده خوب، ایده بد؟

ایده خوب یا بد؟ سوالی هست که خیلی از افراد می‌پرسند. آیا این ایده خوب هست یا نه؟ از کجا باید بفهمیم که ایده من خوب هست یا خیر؟

ایده خوب به ایده‌ ای گفته می شود که یا ایده کاملا جدیدی باشد، یعنی کسب و کاری که تا حالا راه اندازی نشده و یا در کشور ما برای اولین بار راه‌اندازی می شود. همان‌طور که می‌بینید اسنپ و تپ سی کسب و کارهایی هستند که ایده کاملا جدیدی در ایران بود و به خوبی هم رشد کردند.

دلیل بعدی که می توان خوب یا بد را در ایده های راه اندازی کسب و کار از هم جدا کرد این است که اگر نمونه مشابه آن وجود دارد چه تفاوتی نسبت به آن ایده ها دارد؟ اگر می‌خواهید کسب و کاری راه بیاندازید که نمونه آن وجود دارد باید فرقی با آن داشته باشید.

اگر ایده شما این مدلی است، از خودتان بپرسید برای چی باید سراغ من بیایند؟ آیا ارزش پیشنهادی ویژه‌ای برایشان دارم؟ مثلا اگر فروشگاه اینترنتی می خواهید راه اندازی کنید، قرار است با دیجی کالا و امثال آن رقابت کنید. پس حتما باید یه مزیت رقابتی داشته باشید. گاو بنفش خودتان را پیدا کنید.

خلاقیت در ایده یابی

من آدم خلاقی نیستم، ایده از کجا بیارم؟

شاید بگویید من آدم خلاقی نیستم و بلد نیستم ایده جدید پیدا کنم. اول از همه باید بگویم که خلاقیت ذاتی نیست و رشد یافتنی است. افرادی که خلاق هستند در بچگی اتفاقاتی برایشان رقم خورده که این مهارت را کسب کرده اند ولی این دلیل بر این نیست که شما نتوانید خلاق باشید.

یکی از تمرین های خلاقیت این است که اشیای بی ربط را به هم ربط بدهیم. مثلا می توانید شباهتی بین خر و میز پیدا کنید؟ یا بین درب منزل و آشپزخانه؟ یا هر چیز دیگری. دوم اینکه ایده پیدا کردن لزوما خلاقیت لازم ندارد. در اطرافیان خود جستجو کنید افراد دچار چه مشکلاتی هستند که شما می توانید آن را رفع کنید. یا بزرگتر فکر کنید به سایت‌های مختلف سر بزنید و کامنت افراد را زیر محصولات بخوانید. از آنجا می توانید ببینید چه فرصت هایی برای راه اندازی کسب و کار وجود دارد.

طوفان فکری
بارش فکری

طوفان فکری چیست؟

روش دیگری که می توان ایده راه اندازی کسب و کار پیدا کرد این است که طوفان فکری راه بیاندازیم. این روش را در کتاب مغازه ۲۴ ساعته من توضیح داده ام. می توانید به صورت رایگان در صفحه اصلی از قسمت پیشنهاد رایگان این کتاب را دانلود کنید.

بازخورد گرفتن از بازار

چطور بفهمم این ایده جواب میده؟

سوال بعدی که خیلی از من پرسیده می شود این است که ایده راه اندازی کسب و کاری که دارم جواب میده یا نه؟ خیلی صریح و واضح می‌گویم که هیچ راهی جز امتحان کردن آن وجود ندارد. هیچ تضمینی برای گرفتن و رشد ایده وجود ندارد. فقط در ساده ترین حالت راه اندازی کنید و امتحان کنید.

جذب سرمایه گذار

چطور سرمایه گذار جذب کنم؟

برای جذب سرمایه گذار باید در ابتدا ایده خودتان را کامل کنید. یعنی تمام مسائل آن را در نظر بگیرید. یکی از بهترین راه های شفاف سازی ایده راه اندازی کسب و کار بوم مدل کسب و کار است که در کتاب چاه نفت آنلاین مفصل در این باره صحبت کرده ام. به زودی می توانید این کتاب را تهیه کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد شوید

تماس با ما